Andhra Pradesh: 25 Ministers were inducted into the Y.S.Jagan Mohan Reddy's Cabinet on June' 8 2019


Andhra Pradesh: 25 Ministers were inducted into the Y.S.Jagan Mohan Reddy's Cabinet on June' 8 2019


In what the YSR Congress called a “socially-inclusive Cabinet”, 25 Ministers were inducted on June 8 into the Y.S. Jagan Mohan Reddy’s Cabinet in Andhra Pradesh In line with his electoral promise, Mr. Jagan gave Cabinet berths to seven legislators from the backward classes, five from the Scheduled Castes, one each from the Scheduled Tribes and Muslims, and four each from the Kapu and the Reddy communities.

List of 25 Ministers 

  1. Dharmana Krishna Das — Minister of Roads and Buildings.
  2. Botcha Satyanarayana — Minister of Municipal Administration and Urban Development.
  3. Pamula Pushpasreevani — Deputy Chief Minister — Minister of Tribal Welfare.
  4. Muttamsetti Srinivasa Rao — Minister of Tourism; Culture and Youth Advancement.
  5. Kurasula Kanna Babu — Minister of Agriculture and Cooperation.
  6. Pilli Subhash Chandrabose — Deputy Chief Minister — Minister of Revenue, Registration, and Stamps.
  7. Pinipe Viswarup — Minister of Social Welfare.
  8. Alla Kali Krishna Srinivas — Deputy Chief Minister — Minister of Health, Family Welfare and Medical Education.
  9. Cherukuvada Sri Ranganatha Raju — Minister of Housing.
  10. Taneti Vanitha — Minister of Women and Child Welfare Minister.
  11. Kodali Sri Venkateswara Rao — Minister of Civil Supplies and Consumer Affairs.
  12. Perni Venkataramaiah — Minister of Transport, Information and PR.
  13. Vellampalli Srinivas — Minister of Endowments.
  14. Mekathoti Sucharita — Minister of Home and Disaster Management.
  15. Mopidevi Venkata Ramana Rao — Minister of Animal Husbandries, Fisheries, and Marketing.
  16. Balineni Srinivasa Reddy — Minister of Energy; Forest and Environment; Science and Technology.
  17. Audimulapu Suresh — Minister of Education.
  18. Anil Kumar Poluboina — Minister of Irrigation (Water Resources).
  19. Mekapati Goutham Reddy — Minister of Industries, Commerce, Information Technology.
  20. Peddireddi Ramachandra Reddy — Minister of Panchayati Raj and Rural Development; Mines and Geology.
  21. Narayana Swamy — Deputy Chief Minister — Minister of Excise and Commercial Taxes.
  22. Bugganna Rajendranath — Minister of Finance and Planning, Legislative Affairs.
  23. Gummanur Jayaram — Minister of Labour, Employment, Training; Factories.
  24. Malagundla Sankaranarayana — Minister for BC Welfare.
  25. Amzath Basha S. B. — Deputy Chief Minister — Minister of Minority Affairs.